Památky

a něco málo o historii

Památky
Historie

Památky v okolí

Zeptejte se našeho personálu na výlet. Rádi Vám poradíme.

Zámek

Mníšek pod Brdy je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Praha-západ. Je chráněn jako kulturní památka. Zámek je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti.

Hrad

Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Koněpruské jeskyně

Jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Historie

Malé Svaté Hory & našeho rodinného penzionu

Penzion a Restaurace Malá Svatá Hora

leží na poloviční cestě mezi Prahou a Příbramí v nadmořské výšce 486 m.

Za jasného počasí bylo dříve vidět z těchto míst věže největšího poutního místa v Čechách – Svaté Hory.

Památná kaple Panny Marie, v těsném sousedství restaurace, byla postavena r. 1809 Edmundem Chvalským z Prahy a v témže roce vysvěcena mníšeckým děkanem Janem Cipeliem.
Pozemek a stavební materiál daroval
mníšecký hrabě Jan z Unvertu
Rekonstrukce do současné podoby byla provedena v letech
2000 – 2001.

Restaurace prošla rekonstrukcí a opět plně funkční a otevřená od roku 2020, těšíme se na Vaši návštěvu.

Malá Svatá Hora (Kaple Navštívení Panny Marie)

Dějinné počátky Svaté Hory jsou opředeny pověstmi, malá kaplička tu podle pověsti stála už ve 13. století.

Kaple Navštívení Panny Marie na Malé Svaté Hoře je pozdně barokní stavba, postavená v roce 1809 Edmundem Chvalským za přispění mníšeckého hraběte Jana z Unwertu, který poskytl pozemek a stavební materiál. Vysvěcena byla mníšeckým děkanem Janem Cipeliem.

Nachází se v jihozápadní části katastrálního území Mníšek pod Brdy, u mimoúrovňové křižovatky rychlostní silnice R4 mezi Mníškem pod Brdy a Voznicí, u staré Dobříšské ulice nedaleko odbočky do Kytína. V sousedství kaple je restaurace Malá Svatá Hora.

Kaple se nachází v polovině cesty mezi Prahou a Příbramí; často zde proto odpočívali poutníci při cestě na Svatou Horu. K pojmenování místa přispěl i fakt, že za jasného počasí odtud bylo možné spatřit věže svatohorského chrámu.

Rezervujte si stůl

Obchodní podmínky
Storno podmínky

Otevírací doba

 

Po-Pá 10:30-22:00
So-Ne 10:30 – 22:00